בכנס תושבים שנערך בחודש שעבר, קיבלנו סקירה בראי הזמן, בנושא התכנון והתכניות השונות לצור הדסה, של יזמים, חברות בנייה, פוליטיקאים ואחרים במשך כשני עשורים וחצי.

 

עו"ד אמיר זהר, תושב וותיק בישוב, תורם לאורך שנים רבות מזמנו ומקצועיותו ביחד עם עמותת "תושבים למען צור הדסה", לרווחת כלל תושבי הישוב.

 

עמידה איתנה בוועדות תכנון והתנגדויות בבתי משפט, הינן חלק מעשיית ההתנדבות המבורכת  של עו"ד זהר לשמירה על צביונה המיוחד כלכך של "הפנינה בהרי יהודה".

 

הנחישות והאכפתיות המתמדת לפעול כנגד כוחות המונעים מאג'נדות פוליטיות וכלכליות של קבלנים, יזמים וראשי ערים לשינוי הסטטוס הקיים ומתוך ראיית הצורך בשמירת צור הדסה כישוב קהילתי קטן יחסית, אשר תושביו בחרו לצאת מהערים הגדולות ולגדל את משפחתם בישוב כפרי הטובל ב"ריאות ירוקות" ומקיים חיי קהילה מגוונים ועשירים, היה ועודנו הקו המנחה את התנדבותו המבורכת.

 

נמנה את עיקרי התכניות שסוכלו או שונו לטובה, לא נלאה אתכם בכמויות העצומות של הערעורים בבתי המשפט ובועדות התכנון השונות לרבות גיוס של גופים ירוקים לעזור במאבק, רק בנקודות קצרות נציג את רצף השתלשלות הארועים בציר הזמן:

 

  • בשנות ה - 90, צור הדסה הפסטורלית מונה כמה מאות תושבים, מנהל מקרקעי ישראל מתכנן להקים פרוייקט ענק בשם "בת הרים", מאחורי השם התמים עמדה תוכנית של "עיר פרטית", עם שטח של 14,000 דונם ואכלוס עתידי של 100,000 תושבים - נרשמה הצלחה במניעת התכנית להגיע לשלבי ביצוע.
  • בעקבות ההצלחה למנוע עיר ענקית וכן את תוכנית המקב"ת כפי שתוכננה ל - 1,800 יחידות דיור במגדלים הנישאים לגובה של שנים עשר קומות, בשנת 2000 נעשה נסיון לספח את צור הדסה לירושלים - נרשמה הצלחה במניעת הסיפוח לירושלים.
  • בשנת 2001 - הצלחה בשינוי תכנית המתאר המחוזית לאכלוס שלא יעלה על 22,000 תושבים ואיסור על הקמת עיר.
  • בשנת 2004 - הצלחה בצמצום יחידות דיור של המקב"ת ל 1,650 ולא יותר מ7.5 יחידות דיור לדונם, וזאת בתנאי להכנת תכנית מתאר.
  • בשנת 2006 - תוכנית המקב"ת מאושרת לביצוע.
  • בשנת  2016- ניתן פסק דין יוצא דופן לטובתנו לפיו עד שלא ינתן פתרון תחבורתי הולם, לא ניתן יהיה לקדם את המקב"ת.
  • בשנת 2018 - שכונת המקב"ת מתוכננת מחדש, על אף התנגדויות של הישוב, התכנית מאושרת בועדה המקומית, אך בכפוף ובהתנייה להקפים שנקבעו בשנת 2004, לפתרון תחבורתי וכן לפתרון ביוב.

 

לסיכום, נכונו לנו עוד מאבקים לא פשוטים בעתיד, בנסיון לצמצם את הקפי הבנייה ושמירה על הריאות הירוקות סביבנו. הודות לעו"ד אמיר זהר ומתנדבים רבים אחרים, נעמוד איתנים אל מול אלו הרוצים להרע את בחירתנו לגור ולגדל את משפחותינו, בישוב כפרי קטן יחסית, עם חיי קהילה ותרבות עשירים ומגוונים.

 

לצפייה במצגת תכנית מתאר מעודכנת לצור הדסה מאת עו"ד אמיר זהר - לחצו כאן