שר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי, בביקורו ביישובנו:

"משרד הפנים מקדם מעמד עצמאי לצור הדסה במסגרת המועצה האזורית"

ביקורו הראשון של שר הפנים ביישובנו, עלה על כל הציפיות: השר נענה ליוזמה שהוביל שלומי מגנזי בשנים האחרונות לניהול עצמי של צור הדסה ויצירת מסגרת מוניציפלית שתענה על צורכי היישוב המתפתח שלנו, תוך שמירה על אופיו הכפרי-קהילתי


שלומי מגנזי: "בשם כל קהילת יישובנו, אני גאה שהעבודה הקשה שהשקענו בשנים האחרונות הביאה לבשורות גדולות ומשמעותיות, שיביאו לחיזוק צור הדסה ולהובלתה בדרך נכונה ואחראית בשנים הבאות. צור הדסה היא לא רק היישוב הגדול במועצה אלא גם זה המהווה דוגמא בקידום מהלכים ובהפיכת רעיונות למעשים, באופן ערכי וצודק.  

אני מבקש בנוסף להודות לניב ויזל, ממלא מקום ראש המועצה, בשם תושבי צור הדסה על קידום הסיור, על העבודה המשותפת שמייצרת פריצות דרך לישוב ועל החתירה האמיתית והכנה לסייע לצור הדסה."

יישובנו זכה לראשונה השבוע לביקור של  שר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי. 

אין זה מובן מאליו, כי שר בכיר בממשלת ישראל ימצא לנכון לבקר אצלנו, וזאת בליווי סגן השר, משולם נהרי, צוות מקצועי בכיר מטעם המשרד, ממלא מקום ראש המועצה האזורית, ניב ויזל, וגורמים נוספים מהמועצה.

 

הגעתו של השר לצור הדסה המשיכה ונתנה ביטוי לעמדתו של השר, אשר נשמעה בהזדמנויות שונות ולפיה יש לבחון את מעמדה של צור הדסה, לאור צפי הגידול באוכלוסייתה והאתגרים המשמעותיים שעומדים לפני היישוב. 

עמדה זו הוביל בשנים האחרונות שלומי מגנזי שיזם את המהלך להסדרת מעמדם של ישובים גדולים השייכים למועצות אזוריות בישראל. במסגרת זו איחד יו"ר הוועד 3 ישובים גדולים נוספים- צור יצחק, בת חפר ועתלית, מהלך שהביא להקמת ועדה מיוחדת במשרד הפנים לבחינת הנושא.

נדמה כי המאמצים הרבים נשאו פרי וגישתו האוהדת של השר הורגשה בכל מהלך הביקור. 

הוא נפגש תחילה במזכירות הוועד עם משה טובול, בן ה- 95 , התושב הוותיק ביותר בצור הדסה וממקימיה, אשר העניק לשר צרור צמחי תבלין ריחניים והשניים בירכו ביחד את ברכת "מיני בשמים". 

 

בהמשך, יצאה המשלחת לשטח ושלומי מגנזי סקר בפני השר, בהרחבה ובאופן מוחשי, את הבעיות שעמן מתמודדת צור הדסה.

מבין אותן בעיות: האיומים הביטחוניים כיישוב קו תפר, הקשיים של המועצה ושל הוועד המקומי בפיקוח ומעקב אחרי מאות יחידות הדיור הנבנות במתחם הסנסן, הצפי לגידול החד של היישוב במהלך 2018 (כ-13 אלף תושבים), המצוקה הגדולה במבני חינוך ובמבני ציבור, היעדר תשתיות המתאימות לגודל היישוב ובהן קריסת מערך ביוב ומערכת הובלת המים, והעומס העצום על נתיבי התחבורה.

עם זאת, יו"ר הוועד חזר והדגיש בדבריו כי על אף היותה של צור הדסה "בן כלאיים", כיישוב סמי-עירוני במועצה האזורית, הרי שבהיעדר מקורות הכנסה מאזורי תעסוקה, מסחר ועוד, היא מעוניינת להישאר חלק ממטה יהודה, תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות ביכולת ניהולה.


אז תכל'ס, על מה דיברו ומה סוכם בביקור השר?

יצירת מנגנון ייעודי במועצה לטיפול בצור הדסה

שר הפנים הודיע כי הוא מאמץ את מסקנות הועדה שבחנה את מעמדה של צור הדסה והמליצה על מתווה ניהולי חדש ליישוב.  

המסקנות כוללות שורה של מהלכים הנוגעים להתאמת המנגנון הקיים כיום במועצה האזורית, כך שהתמיכה והטיפול הייעודי בצרכי היישוב ותושביו יקבל ביטוי מתאים הן באגפים ובמחלקות של המועצה (כמו חינוך ורווחה) והן בייצוגה במוסדות קבלת ההחלטות, מול הגוף החדש שינהל את צור הדסה. 

לטענת השר יש לקדם את ההמלצות מוקדם ככל האפשר ולא להמתין לבחירות ברשויות המקומית, שיתקיימו בסוף שנה הבאה. השינוי במעמד היישוב מותנה באישורו של שר האוצר.

קבלת תקציב של "ישוב גדול" - ישירות ליישוב

בכוונת השר לפנות לשר האוצר על מנת לאשר לצור הדסה תקציב של "יישוב גדול" כבר בשנת התקציב הקרובה וללא דיחוי. המענק יעבור ישירות ליישוב ולא למועצה.

תמיכה בהתנגדות להרחבת היישוב ללא פתרונות ראויים

השר הסכים עם עמדת הוועד כי יש להתנגד באופן נחרץ להקמת שכונת ב' 2 בסנסן ולשכונת המקב"ת במצב התכנוני הקיים. “אסור לכם לתת לבנות כאן", הוא חזר וטען, "עד שלא יינתנו הפתרונות הנדרשים והראויים בנוגע לנגישות תחבורתית, מוסדות חינוך, מבני ציבור ועוד". 

יצירת מקורות הכנסה ליישוב

בהיעדר מקורות הכנסה לצור הדסה ביקש שלומי מגנזי להציג בפני השר יוזמה שמקודמת מול ראש העיר ומנכ"ל החברה לפיתוח ביתר עילית, לפיה תקום מנהלת משותפת לפארק התעשייה והמסחר המתוכנן "היער האנגלי". 

המדובר בשטח מיועד של כ-800 דונם, משני צדיו של כביש 375, בסמוך למחסום "ביתר", לטובת שימושי תעשייה כבדה. הכוונה הינה לשנות שימושים אלה לתעשייה נקייה ולמסחר, לפעול באמצעות מנהלת משותפת כאמור, ובכך לענות על שלושה יעדים: חיזוק יכולתה הכלכלית של צור הדסה באמצעות שיתוף הפעולה עם ביתר עילית לקראת עצמאות מוניציפאלית עתידית, יצירת עוגן תעסוקתי לתושבי צור הדסה והאזור ושמירה על ערכי הירוק והסביבה. 

השר, שנחשף לראשונה לתכנית ולשיתוף הפעולה האפשרי בין היישובים השכנים, הביע את התלהבותו מהפארק המתוכנן וטען כי הוא בעל פוטנציאל עצום ליצירת מקורות הכנסה ולחיזוק צור הדסה והאזור כולו. 

מדבריו עלה כי בכוונתו לסייע בקידום הקמת הפארק מול משרדי הממשלה השונים. 


שר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי סיכם את הביקור ואמר: 

"מעמדו של יישוב גדול כדוגמת צור הדסה, יהיה מעמד של אוטונומיה במסגרת המועצה האזורית: היישוב יתנהל כרשות מקומית זעירה, יזכה לתקנים לעובדים בשכר ובהם מנכ"ל ועובדים נוספים, יזכה לתיקצוב ישירות ממשרד הפנים וממשרדי הממשלה בלא צורך להעביר את התקציב דרך המועצה האזורית, ויוכל להתנהל באופן עצמאי במידה רבה מאוד. השינוי במעמד היישוב מותנה באישור של שר האוצר  ואפעל בנושא כדי שאכן כך זה יהיה". 


שלומי מגנזי הודה במילים חמות לשר הפנים ומסר: 

"אריה דרעי הוא ידיד אמת שלנו ואני מודה לו על המהלכים הרבים שהוא מקדם על-מנת לתת בידינו את הסמכויות לניהול עצמי של חיינו. רק אנחנו בסופו של דבר יכולים לדאוג לעצמנו ולקדם את שמגיע לנו.  

בשם כל קהילת יישובנו, אני גאה שהעבודה הקשה שהשקענו בשנים האחרונות הביאה לבשורות גדולות ומשמעותיות, אשר צפויות להביא לחיזוק צור הדסה ולהובלתה בדרך נכונה ואחראית בשנים הבאות. צור הדסה היא לא רק היישוב הגדול במועצה אלא גם זה המהווה דוגמא בקידום מהלכים ובהפיכת רעיונות למעשים, באופן ערכי וצודק".